غرفة تجارة اسطنبول 25. No.lu Gümrük Müşavirliği Meslek Komitesi ve İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği “Yeni Sınai Mülkiyet Kanunu” konulu zümre toplantısı, 10 Mayıs Çarşamba günü İTO Eminönü Yerleşkesi Meclis Salonunda yapıldı.

Açılış konuşmasını İTO Yön. Kur. Sayman Üyesi Sayın Hasan ERKESİM’in yaptığı toplantıya İTO 25 No.lu Gümrük Müşavirleri Komitesi Meclis Üyesi ve İGMD Başkanı Sayın Serdar KESKİN Başkanlık yaptı.

Toplantı da yer alan konuşmacılar ise;

  • Selçuk SÜRAL: İTO 25 No.lu GM Meslek Komitesi Üyesi (Sunumu için اضغط هنا)
  • Ersel YÜKSEK: İGMD Başkan Vekili
  • Kemal YAMANKARADENİZ: İTO 28 No.lu İşletme Destek Hizmetleri Meslek Komitesi Meclis Üyesi (Sunumu için اضغط هنا)
  • Ceren TURGUT: Türk Patent ve Marka Kurumu Sınai Mülkiyet Uzmanı (Sunumu için اضغط هنا)
  • Vehbi KAHVECİ: İstanbul Barosu Fikri ve Sınai Haklar Komisyonu Başkan Yrd. (Sunumu için اضغط هنا)
  • Meriç KELLECİ: T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü Menşe ve Fikri Sınai Mülkiyet Daire Başkanlığı Uzmanı (Sunumu için اضغط هنا)
  • İsmail ONARAN: T.C. Adalet Bakanlığı İstanbul Adalet Sarayı Cumhuriyet Savcısı (Sunumu için اضغط هنا)

Markanın çok zor elde edilen bir kavram olduğuna konuşmasında dikkat çeken Sayın Ersel YÜKSEK “Markanın korunması uluslararası mevzuat boyutunda gümrüklerinin sorumluluğundadır. Marka değerlerinin korunmasına özen göstermeliyiz. Fikri ve Sınai Haklar’ın korunmasında Gümrük Müşavirleri olarak üzerimize düşeni en iyi şekilde yerine getirmekteyiz ve getirmeye de devam edeceğiz. Dünyada bu konudaki hassasiyet her geçen gün daha da artmakta. Mevcut kanunumuzda Fıkri ve Sınai Haklar ile ilgili bir madde yer alırken, yeni kanun taslağımızda sekiz maddenin yer alması ciddi ve önemli bir adımdır.” dedi.

Toplantıya İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdür Yardımcısı Sayın Yalçın ÖZDEN, Şube Müdürü Sayın Yahya DOLGUN, Büyükçekmece Tasfiye İşletme Md. Sayın Rukiye YONLUK ve Dış Ticaret Temsilcileri ile meslektaşlarımız katılmıştır.