[ad_1]

Aussage : A.TR Dolaşım Belgelerinin 28.05.2018 itibariyle Elektronik Ortamda Düzenleneceği

T.C
ZOLL UND HANDELSMINISTERIUM
Zollgeneraldirektorat

Anzahl : 38850468-163.99[GGM-YOIKK Herkunft]
Thema : Dolaşım Belgelerinin Elektronik Ortamda Düzenlenmesi

11.05.2018 / 34261515
VERTEILUNG DER PLACE

Da bekannt ist,, ihracat işleminde karşı ülke makamlarına sunulmak üzere A.TR dolaşım belgeleri ve menşe ispat belgeleri, ilgili mevzuatları çerçevesinde ihracatçı veya yetkili kanuni temsilcisi tarafından düzenlenip TOBB, TİM ve TESK’e bağlı odalar/birliklerce onaylanmakta ve daha sonra gümrük idaresi tarafından vize edilmektedir.

İhracatta işlemlerin hızlandırılmasını teminen A.TR dolaşım belgeleri ve EUR.1/EUR.MED dolaşım belgeleri gibi menşe ispat belgelerinin firmalar tarafından ispat edici belgelerle birlikte elektronik ortamda düzenlendikten sonra elektronik sistem üzerinden onaylanması ve vize edilmesini sağlayan bir sistem kurulmuştur.

Yeni getirilen olan bu sistem ile ihracatçı veya yetkili kanuni temsilcisi kendi iş yerinde elektronik sistem vasıtasıyla düzenlediği dolaşım belgesini, sistem üzerinden Oda/Birlik onayına gönderebilmekte, Oda/Birlik onayının akabinde Bakanlığımız elektronik sisteminde gerekli kontrollerin yapılmasını müteakip vize edilmesi sağlanacaktır. Bu sayede, başvuru, onay ve vize işlemleri elektronik ortamda yapılacak ve yükümlülerin Oda/Birlik ve gümrük idaresine gelmesine gerek kalmadan zamandan ve bürokratik işlemlerden tasarruf edilerek ihracatçılarımızın hızlı ve etkili bir şekilde işlemleri yürütülmesi sağlanacaktır.

Söz konusu sisteme ilişkin ilk pilot uygulamaya öncelikle A.TR dolaşım belgesi ile Orta Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü bağlantısı Esenboğa Gümrük Müdürlüğü bünyesinde 24 Nisan 2018 tarihinde başlanılmış ve elektronik ortamda düzenlenen A.TR Dolaşım Belgeleri ihracat beyanname eklerinde kullanılmaya başlanılmıştır.

In diesem Zusammenhang, A.TR dolaşım belgesi için söz konusu uygulamaya 14 Mai 2018 tarihinde tüm idarelerimizde geçirilecektir. 14-28 Mai 2018 tarihleri arasında yapılacak ihracat işlemlerinde her iki usulde de düzenlenen (hem manuel hem de elektronik olarak) A.TR dolaşım belgesi kullanılabilecek olup 28 Mai 2018 tarihinden sonra A.TR dolaşım belgesi sadece elektronik ortamda düzenlenebilecektir.

Informationen und die Notwendigkeit, bitte.

Mustafa SILVER
General Manager V.

DISTRIBUTION:

Zoll ISTANBUL Brokers Association
Kemeralti Cad. Nein:35 K: 1 -2-3 Kalaycioglu Wohnung 34 425 Armory / ISTANBUL

BURSA Zollagenten ASSOCIATION
İhsaniye Mah. Barbaros Cad. Eserkent Standort B Block Nr:8 K:l D:1 Lotus / BURSA

Mersin Zollagenten ASSOCIATION
Mahmudiye Mah. 121. CD. Metropol Mert Wolkenkratzer Business Center Floor: 14 Mittelmeer / Mersin

Zoll ANKARA Brokers Association
Monument Avenue Apt Dämmerung. Nein:8/7 Tandogan / ANKARA

Zoll IZMIR Brokers Association
Atatürk Cad. Nein : 384 K:6 D:11 Bettin Reşat Aksoy Plaza / Alsancak - Izmir

[ad_2]