[ad_1]

Türkiye’nin en büyük e-ihracat buluşması Uluslararası e-İhracat 17 Konferansı, 2 gün boyunca süren etkinliklerle tamamlandı. Gümrük TV’nin medya sponsoru olduğu etkinlik Topkapı Duble Tree Hilton Otel’de 31 Oktober 1 Kasım tarihleri arasında gerçekleşti. Ulusal ve uluslararası 300’e yakın katılımcı ile gerçekleşen konferans ve panellerde, e-ihracata ilişkin birçok konu ele alındı.

Moderatörlüğünü Gümrük TV kurucusu Erdem İLBEYİ’nin yaptığı e-İhracatın Lojistiği Paneli’nde Derneğimizi temsilen Sn. Abdulkadir ÖZGEN ve Gümrük Muayene Memurları Derneği’ni temsilen Sn. Mustafa KARACAOĞLU’nun katılımları ile gümrük ve e-ihracat konularına ışık tutuldu.

Söz konusu panelde Sn. Abdulkadir Özgen ETGB, iade süreçleri ve hızlı kargo işlemleri hakkında açıklamalarda bulundu. Özgen, “Hızlı kargo ile ihraç edilecek ürünlerin ETGB ile ihracatında doğru GTİP kodlarının yer almasına dikkat edilmeli. Hem hızlı kargo şirketlerinin hem de e-ihracat yapan firmanın buna dikkat etmesi gerekiyor.” dedi. GTİP kodunun eksik ve hatalı beyan edilmesi ve KDV iadesi talep edilmesi halinde Maliye Bakanlığı ile sorunlar yaşanabileceğini belirterek, ihraç edilen bir ürünün iade olarak geri gelmesi durumunda ihraç edildiği değeri kadar muafiyetten yararlanabileceğinin altını çizdi. Geri gelen eşyada gümrük rejim kodunun doğru yazılması, muafiyet kodunun doğru girilmesi, GTİP kodunun ihracatı yapılan eşya ile uyumlu olması ve ilgili ihracat ETGB’sinin ithal ETGB’si ile ilişkilendirilmesinin önemine dikkat çekti.

Quelle: Gümrük TV

[ad_2]