Explanation : Of A. TR Movement Certificates 28.05.2018 As will be held in Electronic Media

T.C
CUSTOMS AND TRADE MINISTRY
Customs General Directorate

Number : 38850468-163.99[GGM-YOIKK Origin]
topic : Regulating the Circulation of Documents Electronically

11.05.2018 / 34261515
DISTRIBUTION OF PLACE to

As known, A.TR movement certificates and proof of origin documents to be submitted to the authorities of the country against the export process, edited by the exporter or his authorized representative in accordance with applicable statutory regulations TOBB, TIM and teskler connected rooms / birliklerce of visa is approved and later by the customs office.

İhracatta işlemlerin hızlandırılmasını teminen A.TR dolaşım belgeleri ve EUR.1/EUR.MED dolaşım belgeleri gibi menşe ispat belgelerinin firmalar tarafından ispat edici belgelerle birlikte elektronik ortamda düzenlendikten sonra elektronik sistem üzerinden onaylanması ve vize edilmesini sağlayan bir sistem kurulmuştur.

Yeni getirilen olan bu sistem ile ihracatçı veya yetkili kanuni temsilcisi kendi iş yerinde elektronik sistem vasıtasıyla düzenlediği dolaşım belgesini, sistem üzerinden Oda/Birlik onayına gönderebilmekte, Oda/Birlik onayının akabinde Bakanlığımız elektronik sisteminde gerekli kontrollerin yapılmasını müteakip vize edilmesi sağlanacaktır. In this way, başvuru, onay ve vize işlemleri elektronik ortamda yapılacak ve yükümlülerin Oda/Birlik ve gümrük idaresine gelmesine gerek kalmadan zamandan ve bürokratik işlemlerden tasarruf edilerek ihracatçılarımızın hızlı ve etkili bir şekilde işlemleri yürütülmesi sağlanacaktır.

Söz konusu sisteme ilişkin ilk pilot uygulamaya öncelikle A.TR dolaşım belgesi ile Orta Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü bağlantısı Esenboğa Gümrük Müdürlüğü bünyesinde 24 April 2018 tarihinde başlanılmış ve elektronik ortamda düzenlenen A.TR Dolaşım Belgeleri ihracat beyanname eklerinde kullanılmaya başlanılmıştır.

In this context,, A.TR dolaşım belgesi için söz konusu uygulamaya 14 May 2018 tarihinde tüm idarelerimizde geçirilecektir. 14-28 May 2018 tarihleri arasında yapılacak ihracat işlemlerinde her iki usulde de düzenlenen (both manual and electronic) A.TR dolaşım belgesi kullanılabilecek olup 28 May 2018 tarihinden sonra A.TR dolaşım belgesi sadece elektronik ortamda düzenlenebilecektir.

Information and the need to please.

Mustafa SILVER
General Manager V.

DISTRIBUTION:

ISTANBUL customs brokers ASSOCIATION
Kemeralti Cad. No:35 K: 1 -2-3 Kalaycıoğlu Flat 34 425 Armory / ISTANBUL

BURSA customs brokers ASSOCIATION
İhsaniye Mah. Barbaros Cad. Eserkent Site B Block No.:8 K:l D:1 Lotus / BURSA

Mersin customs brokers ASSOCIATION
Mahmudiye Mah. 121. Cd. Metropol Mert Skyscrapers Business Center Floor: 14 Mediterranean / MYRTLE

ANKARA customs brokers ASSOCIATION
Monument Avenue Apt Dawn. No:8/7 Tandogan / ANKARA

IZMIR customs brokers ASSOCIATION
Atatürk Cad. No : 384 K:6 D:11 Bettin Reşat Aksoy Plaza / Alsancak - Izmir