[ad_1]

19 Haziran Pazartesi akşamı WOW İstanbul Hotel’de derneğimizin geleneksel iftar yemeği düzenlendi. Bin üç yüz civarında davetlinin yer aldığı iftar yemeğimizde Gümrükler Genel Müdürümüz Sn. Mustafa GÜMÜŞ, Bölge Müdürlerimiz Sn. Halil İbrahim BOZKUŞ ve Sn. Musa AYDEMİR, Teftiş Kurulumuzun Temsilcileri, Daire Başkanımız Sn. Ayhan IŞIK, İTO Yönetim Kurulu Başkanı Sn. İbrahim ÇAĞLAR, Bölge Müdür Yardımcılarımız, Gümrük Müdürlerimiz, Eski Başkanlarımız Sn. Esen SİNAL, Sn. Esen YAĞCI ve Sn. Turhan GÜNDÜZ, STK temsilcileri, Basın Mensupları ve Üyelerimiz katıldı. Yönetim Kurulumuzun tam kadro katıldığı gecenin belki de en anlamlı konukları 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan Mehmet KARAASLAN’ın Ailesi idi.

Başkanımız Sn. Serdar KESKİN, mesleğimizin 108. Yaşınında kutlanıldığı İftar Yemeğinde yaptığı konuşmayla şunları dile getirdi:

“Başta Ulu Önder Atatürk ve Silah Arkadaşları olmak üzere; tüm Şehitlerimizi ve Mesleğimize emek verip edebiyete intikal etmiş tüm büyüklerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

Hayatta yazılı olmayan değerler vardır. Bunlar örf, adet ve geleneklerdir. Türkiye’nin saygınlığını kazanmış bir çınar olan, İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği, 108 yıldır yaşattığı gelenekleriyle gücünü çok kıymetli üyeleri olan sizlerden almaktadır. Derneğimizi 108 yıllık tertemiz duygular, sevgi, fedakarlık, emek, hizmet, dayanışma, birlik ve beraberlik ayakta tutmuştur. Bir aile ortamına sahip derneğimizde yöneticilerinden çalışanlarına kadar güzel bir ahenk içindeyiz. Bir ülkenin gümrükleri o ülkenin güvenliği, insan sağlığı, hayvan sağlığı, çevre sağlığı ve rekabet gücü oluşturabilmesi açısından çok önemlidir. Ülkemizin bulunduğu coğrafyayı değerlendirdiğimizde gümrükler ülkemiz için daha da büyük önem taşımaktadır. İş sahipleri kendi ticari menfaatleri, hukuki güvenceleri için bilgi ve tecrübeleriyle yüzlerce mevzuattan sorumlu olan bizleri tercih etmekteler ve dış ticaret işlemlerinin %91’i meslektaşlarımız marifetiyle yapılmaktadır. Böylesine önemli sorumlulukları ve iş süreçleri olan Gümrük Müşavirlik Şirketleri ülke çapında 100 bin kişiye istihdam sağlamakta ve aileleriyle düşündüğümüz zaman yaklaşık 500 bin kişinin hayatını idame ettirdiği önemli bir yapıyı temsil etmektedir.

Mesleğimizin 108 yıllık onurlu ve başarılı tarihine yakışır bir şekilde mesleğimizin hak ettiği itibara kavuşabilmesi için etik konusundaki çalışmalarımız devam etmektedir. Yönetim bayrağını aldığımız ilk günden bugüne kadar etik ve meslek itibarımız ile ilgili paydaşlarımızla, kamuyla, STK’larla, iş dünyamızla yakın temas içinde olduk. Fakat bu konudaki çabalarımızın sonuç verebilmesi için iş dünyamızın ve kamunun da gerekli hassasiyeti gösterip, bizlerle diyalog ortamında hareket etmesi gerekmekte. Bu ortak hareketin gerçekleşeceğine inancımız tam.

Ramazan Ayı, toplumun her kesiminin sevgi, birlik, beraberlik, kardeşlik duyguları içinde el ele verdiği bir aydır. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazanın bizlere hatırlattığı değerleri yaşamak ve yaşatmak için bizlerde camia olarak kardeşlik duyguları içinde el ele vermekteyiz. Yıllarca Milletimiz için bir mozaik benzetmesi yapıldı. Milletimiz Türk, Kürt, Çerkez, Laz, Boşnak ve Gayrimüslimlerle bir tunçtur. Tunç parçalanmaz. Çünkü vatan sevgimiz birdir. Mozaik gibi düştüğünde kırılmaz.

Sorunlarımızın çözümüne ilişkin verdikleri katkı ve destekten dolayı; Bakanımız Sayın Bülent TÜFENKCİ’ye, Bakan Yardımcımız Sayın Fatih ÇİFTÇİ’ye, Eski Bakan Yardımcımız Ekonomi Bakan Yardımcımız Sayın Fatih METİN’e, Müsteşarımız Sayın Cenap AŞÇI’ya, Gümrükler Genel Müdürümüz Mustafa GÜMÜŞ ve onun nezlinde Bakanlığımızın çok kıymetli Genel Müdürleri ve Personellerine, Daire Başkanlarımıza Bölge Müdürlerimize ve Değerli Personellerine, Sektörümüzün TBMM Temsilcisi olan İstanbul Milletvekili Sayın Metin kÜLÜNK’e, Eski Müsteşarımız Konya Milletvekili Sayın Ziya ALTUNYALDIZ’a ve İTO Başkanımız Sayın İbrahim ÇĞLAR’a Camiam adına teşekkür etmeyi bir borç bilirim. Ayrıca uyum içerisinde çalıştığımız çok kıymetli Yönetim Kuruluma, pozitif geri dönüşümleriyle bizleri güçlendiren, yapıcı eleştirileriyle de ufkumuzu açan siz çok kıymetli üyelerimize teşekkür ederim.”

Mesleğimize verdikleri katkı, destek ve emek için Gümrükler Genel Müdürümüz Sn. Mustafa GÜMÜŞ’e, Bölge Müdürlerimiz Sn. Halil İbrahim BOZKUŞ ve Sn. Musa AYDEMİR’e, Daire Başkanımız Sn. Ayhan IŞIK’a, İTO Yönetim Kurulu Başkanı Sn. İbrahim ÇAĞLAR’a, Eski Başkanlarımız Sn. Esen SİNAL, Sn. Esen YAĞCI ve Sn. Turhan GÜNDÜZ’e, Duayen Eğitmenimiz, hocaların hocası Sn. Bayram DOĞAN’a plaket takdim edildi.

Gece solist Ayşenur ERGEN’in verdiği mini konser ile son buldu.

[ad_2]