[ad_1]

بیانیه : A.TR Dolaşım Belgelerinin 28.05.2018 itibariyle Elektronik Ortamda Düzenleneceği

T.C
گمرک و تجارت وزارت
گمرک اداره کل

شماره : 38850468-163.99[GGM-YOİKK Menşe]
موضوع : Dolaşım Belgelerinin Elektronik Ortamda Düzenlenmesi

11.05.2018 / 34261515
توزیع از محل به

معلوم است که, ihracat işleminde karşı ülke makamlarına sunulmak üzere A.TR dolaşım belgeleri ve menşe ispat belgeleri, ilgili mevzuatları çerçevesinde ihracatçı veya yetkili kanuni temsilcisi tarafından düzenlenip TOBB, TİM ve TESK’e bağlı odalar/birliklerce onaylanmakta ve daha sonra gümrük idaresi tarafından vize edilmektedir.

İhracatta işlemlerin hızlandırılmasını teminen A.TR dolaşım belgeleri ve EUR.1/EUR.MED dolaşım belgeleri gibi menşe ispat belgelerinin firmalar tarafından ispat edici belgelerle birlikte elektronik ortamda düzenlendikten sonra elektronik sistem üzerinden onaylanması ve vize edilmesini sağlayan bir sistem kurulmuştur.

Yeni getirilen olan bu sistem ile ihracatçı veya yetkili kanuni temsilcisi kendi iş yerinde elektronik sistem vasıtasıyla düzenlediği dolaşım belgesini, sistem üzerinden Oda/Birlik onayına gönderebilmekte, Oda/Birlik onayının akabinde Bakanlığımız elektronik sisteminde gerekli kontrollerin yapılmasını müteakip vize edilmesi sağlanacaktır. Bu sayede, başvuru, onay ve vize işlemleri elektronik ortamda yapılacak ve yükümlülerin Oda/Birlik ve gümrük idaresine gelmesine gerek kalmadan zamandan ve bürokratik işlemlerden tasarruf edilerek ihracatçılarımızın hızlı ve etkili bir şekilde işlemleri yürütülmesi sağlanacaktır.

Söz konusu sisteme ilişkin ilk pilot uygulamaya öncelikle A.TR dolaşım belgesi ile Orta Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü bağlantısı Esenboğa Gümrük Müdürlüğü bünyesinde 24 Nisan 2018 tarihinde başlanılmış ve elektronik ortamda düzenlenen A.TR Dolaşım Belgeleri ihracat beyanname eklerinde kullanılmaya başlanılmıştır.

در این زمینه،, A.TR dolaşım belgesi için söz konusu uygulamaya 14 مه 2018 tarihinde tüm idarelerimizde geçirilecektir. 14-28 مه 2018 tarihleri arasında yapılacak ihracat işlemlerinde her iki usulde de düzenlenen (hem manuel hem de elektronik olarak) A.TR dolaşım belgesi kullanılabilecek olup 28 مه 2018 tarihinden sonra A.TR dolaşım belgesi sadece elektronik ortamda düzenlenebilecektir.

اطلاعات و نیاز به لطفا.

Mustafa GÜMÜŞ
مدیر کل V.

توزیع:

İSTANBUL GÜMRÜK MÜŞAVİRLERİ DERNEĞİ
Kemeraltı Cad. خیر:35 K: 1 -2-3 Kalaycıoğlu İşhanı 34 425 Tophane/İSTANBUL

BURSA GÜMRÜK MÜŞAVİRLERİ DERNEĞİ
İhsaniye Mah. Barbaros Cad. Eserkent Sitesi B Blok No:8 K:l D:1 Nilüfer / BURSA

MERSİN GÜMRÜK MÜŞAVİRLERİ DERNEĞİ
Mahmudiye Mah. 121. Cd. Metropol Mertim Gökdelen İş Merkezi Kat: 14 Akdeniz / MERSİN

ANKARA GÜMRÜK MÜŞAVİRLERİ DERNEĞİ
Anıt Caddesi Şafak Apt. خیر:8/7 Tandoğan / ANKARA

İZMİR GÜMRÜK MÜŞAVİRLERİ DERNEĞİ
Atatürk Cad. خیر : 384 K:6 D:11 Bettin Reşat Aksoy Plaza / Alsancak – İzmir

[ad_2]