İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği (İGMD), mesleklerinin 108. yaşını kutladı. Davete, İTO Başkanı İbrahim Çağlar, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan yöneticiler, STK temsilcileri, iş dünyasının temsilcileri ve çok sayıda gümrük müşaviri katıldı. Gecenin onur konuğu ise 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan gümrük müşavirlik şirketinde çalışan Mehmet Karaaslan’ın ailesi oldu.

İTO Başkanı İbrahim Çağlar da şehit ailesi ile yakında ilgilenerek, her zaman yanlarında olduklarını dile getirdi.

2023 HEDEFLERİ

İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği (İGMD) Başkanı ve İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyesi Serdar Keskin, gümrük işlemlerinin Türkiye’nin en eski meslekle-rinden olduğunu söyledi. Sektörün, 100 binden fazla istihdam sağladığını hatırla-tan Keskin, gündemlerinin 2023 hedefleri ve etik olduğunu dile getirdi.

KIRMIZI ÇİZGİLER

Keskin, “Gümrükler sadece gümrük işlemlerinin yapıldığı yerler değil. Ayrıca insan ve hayvan sağlığının, çevrenin ve doğanın korunması, ülke güvenliğinin sağlanması, rekabet gücünün artırılması için de çalışıldığı yerler. Bu nedenle düzenlediğimiz milyonlarca beyannamede bu unsurlara dikkat ediyor, ülkemizin dış ticaret-te büyümesi için hassasiyetle ve etik çerçevesinde çalışıyoruz. Bunlar bizim kırmızı çizgilerimiz” dedi.